уторак, 25. децембар 2012.

Hoblovanje parketa



Tek što se parket ishobluje I ispolira može se početi sa lakiranjem što je ujedno I završna faza u parketarskim radovima.Kvalitetnim lakiranjem parket dobija potpuno drugačiji I lepši izgled.
Podrazumeva se tri puta nanošenje laka tj.tri ruke.   
Pre početka nanošenja osnovnog laka obavezno je pod usisati I dobro prebrisati vlažnom krpom kako bi se pokupila sva prašina.To treba uraditi I sa ostalim površinama u stanu kako ni trunka prašine ne bi dospela na pod.
-Kada se sve dobro očisti može se nanositi osnovni lak što je ujedno I prva ruka lakiranja.Lak se obično bira u odnosu na vrstu drveta I samog izgleda parketa.
-Od toga koja je vrsta laka zavisi I koliko puta će se naneti a potrebno je najmanje dve ruke.Poliranje uz odgovarajuća abrazivna sredstva je obavezno pre završne faze odnosno zadnje ruke lakiranja.Na taj način parket dobija  savršeni izgled.

-Nanošenje završne ruke podrazumeva I napuštanje prostorije odnosno stana.Kako bi se što bolje osušio I bio otporan na spoljašnje uticaje parketu je potrebno minimum 24 sata.
Kada govorimo o najboljim uslovima za lakiranje parketa mislimo prvenstveno na temperaturu koja bi trebala da bude izmedju 18 I 22 stepena Celzijusa,a što se vlažnosti vazduha tiče poželjno je izmedju 60 I 80 procenata.Strujanje vazduha I direktna sunčeva svetlost mogu štetno da utiču na tek prelakirani parket.
Na šta treba obratiti pažnju kod lakiranja parketa:
-Kada su visoke temperature I velika vlažnost vazduha treba koristiti 5-procentni poliuretanski razredjivač.
-Posle svake ruke lakiranja potrebno je parket šmirglati.
-Za prvu ruku možete koristiti bilo koji osnovni lak.
-Za sušenje laka potrebno je izmedju 12 I 24 sata.
-Kada se nanese završni sloj potrebno je sačekati bar par dana pre unošenja nameštaja.

Kako se postavlja laminat?



Postavljanje laminata odnosno plivajućeg poda podrazumeva spajanje elemenata ne povezujući se čvrsto sa podom.S obzirom na promenu temperature I vlažnosti drvo trpi promene, pa nije loše ostaviti ga da stoji nekoliko dana u prostoriji u kojoj se postavlja.Poželjno je da prilkom postavljanja laminata temperatura bude između 18 I 20 stepeni Celsijusa a vlažnost vazduha između 50 I 60 procenata.

Pre nego se počne sa postavljanjem treba detaljno očistiti I osušiti pod kako bi podloga za laminat bila idealna.Zbog bolje zvučne I toplotne izolacije I kako bi se rešio problem neravnina bilo bi dobro pod prekriti temeljnim slojem,koji će ujedno štititi od pojave vlage.
Sa postavljanjem se počinje od zida tako što se ka njemu okreće strana laminata sa žljebom.Dobro je imati male parčiće ili pločice kojima ćete praviti potreban razmak od laminata do zida koji treba da bude od 10 do 15 milimetara.Ovaj razmak je prosto obavezan kako bi se laminat kretao pod pritiskom.Nije dobro da bude naslonjen na zid iz još jednog razloga, a to je da se buka koja tom prilikom nastaje ne prenosi I u ostale prostorije.Elementi laminata moraju biti savršeno dobro I čvrsto spojeni kako ne bi došlo do stvaranja prostora izmedju njih I razdvajanja.Nakon završenog  postavljanja treba ostaviti laminat nekih 24 sata da dobro nalegne na pod pa tek onda možemo gaziti po njemu I unositi stvari.  
Šta podrazumevaju popravke?
Dobar pod svakako čini najvažniju I najveću investiciju u bilo kom prostoru da li je reč o poslovnom objektu ili vlastitoj kući ili stanu.Popravke su nekada moguće a u nekim slučajevima ne.Tako kad je reč o laminatima popravke su retke I to podrazumeva jedino zamenu nekih manjih delova ukoliko je to moguće.U većini slučajeva laminat morate da zamenite novim.
Dok je kod parketa malo drugačije.Stari oštećeni parket uvek možete izbrusiti I ishoblovati I načiniti ga da izgleda kao nov.Taj postupak se može obavljati I više puta što je sa laminatom prosto nemoguće.Ako se ipak I odlučite za laminat odaberite najkvalitetniji kako ne bi morali brzo da ga menjate.

Koristan clanak : http://www.majstorbeograd.com/Parketar/Postavljanje-laminata.html

Postavljanje klima uređaja i održavanje


Što se tiče optimalne temperature ona je pre svega u zavisnosti od spoljne.Preporučljivo je da u letnjem periodu  naročito kada su velike vrućine ta razlika ne prelazi 10 stepeni kako vaš organizam ne biste izložili šoku.

Postavljanje klima uredjaja je veoma važno.Pošto se ovaj uredjaj postavlja na zid treba obratiti pažnju na neke stvari,pre svega u kom pravcu uredjaj izduvava vazduh.Nije dobro da sedite direktno na pravcu izduvavanja vazduha.Ljudi jako često greše prilikom postavljanja klima jer se dešava da klima duva tačno u pravcu gde najviše vremena provodite npr.gledate televiziju ili sedite dugo za pisaćim stolom.Tada vrlo često dolazi do glavobolja ili ukočenosti vrata I mišića.
Kada uredjaj uključite otvraju se krilca koja usmeravaju vazduh I uredjaj prekida rad.Ukoliko ste uredjaj namestili da greje on neće odmah izbacivati hladan vazduh već će mu trebati neko vreme(obično par minuta)dok ne počne sa izduvavanjem prvo mlakog vazduha a nakon još nekog vremena vazduh će postati topao.
Zbog čega se nekada oseti neprijatan miris iz uredjaja?-To se dešava prilikom nakupljanja prljavštine I raznih bakterija u toku letnjeg perioda.Neophodno je uraditi servis koji će dezinfikovati isparivač vazduha I sam uredjaj.
Ispuštanje vode u letnjem periodu dešava se iz unutrašnje jedinice a zimi iz spoljašnje.U letnjem periodu kod korišćenja hladjenja na unutrašnjoj jedinici dolazi do kondenzacije vlage iz vazduha jer je hladna a kod režima grejanja iz spoljne jedinice dolazi do curenja vode jer je napolju hladno.Vlažnost vazduha utiče na količinu vode koja će iscureti u letnjem period kada uredjaj hladi vode može izaći više od litar za sat vremena.

Split sistemi klima uređaja


Koliko je isplativo grejati se klima uredjajem?
Ukoliko se grejete pomoću klima uredjaja,potrošnja električne energije je svakako manja u odnosu na razna druga grejna tela .Energetska klasa samog uredjaja utiče na količinu energije koja se emituje ,jer klima ne koristi samo električnu energiju već je prisutna I energija samog freona.

Kako znati koja veličina klima uredjaja je odgovarajuća?
Postoji više faktora koji odredjuju veličinu I kapacitet uredjaja.Pre svega zavisi od veličine prostorije I njenog položaja odnosno koliko je prostorija na sunčanoj strani,zatim ukoliko je prostorija zastakljena o kojoj površini stakla se radi,treba voditi računa I o električnim uredjajima tj,njihovom broju,izolaciji objekta na koji se postavlja ,broju osoba koje u prostoriji borave.U zavisnosti od faktora koje smo naveli možete da odredite koliko veliki odnosno jak klima uredjaj vam je potreban. 
Koliko je važno koji gas klima uredjaj koristi I koliko je gas ekološki?
Koliko je gas ekološki zavisi od tipa freona koji se koristi u uredjaju.Manja je zagadjenost atmosferskog omotača kod ekoloških gasova odnosno odredjenih freona.Vrsta freona nema nikakav uticaj na vazduh koji uredjaj stvara u prostoriji kao ni na njegov kvalitet.
 Kada govorimo o split sistemima mislimo na modele uredjaja koji se sastoje od dve jedinice,spoljne I unutrašnje kod kojih ne postoji razmena spoljašnjeg I unutrašnjeg vazduha već dolazi samo do kruženja rashladjenog unutrašnjeg vazduha zbog čega je dobro prostoriju češće provetravati.
Pošto je tehnologija napredovala pojavio se I invertet koji reguliše kompresor odnosno njegov rad,s čime se ujedno reguliše I potrošnja električne energije I dolazi do ekonomičnijeg rada.Sa inverterom klime uredjaj može da radi I na dosta nižim temperaturama nekad I ispod -10 stepeni C.