субота, 28. децембар 2013.

Koliko Igračaka Je Dovoljno Svakom Detetu?


Razni crtaći, bezbroj reklama koje se po ceo dan vrte na gotovo svakom dečijem kanalu dovode do toga da deca neprestano žele nove igračke. Ako se uz sve to dodaju popustljive bake i deke, tetke i ujaci i ostala rodbina koja se maksimalno trudi da ispuni sve želje porodičnih mezimaca to dovodi roditelje do neprekidne bitke sa decom i gomilom dečijih igračaka.

Do potpunog robstva dolazi kada Vam se na svakom ćošku u Vašem domu nalazi po neka lutkica, autić, robot, lopta, plišane mede i sl. Pitanje se postavlja kako sve to zaustaviti i Vaše mališane ubediti da su potrebe za tolikom količinom igračaka zaista bespotrebne.

Saveti specijalista dečije psihologije:

Mudri postupci roditelja zasnivaju se prvenstveno u odabiru igračaka prema uzrastu deteta  i njegovim interesovanjima. Svaka igračka treba pre svega da mu zaokupira pažnju i definitivno se smatraju neophodnim elementom u upoznavanju oblika, boja i kompletnog sveta oko deteta kao i učenju da sklapa i rasklapa mnoge figure. U svemu tome važno je da roditelji ne preteruju, jer sa desetinama igračaka koje detetu pruže stvara se pogrešna slika i dete misli da može da dobije apsolutno sve što mu padne na pamet. Kada su deca mala tražiće gotovo svaku igračku ili slatkiš koji vide a kada odrastu očekivanja i prohtevi biće znatno krupniji i skuplji. Ukoliko im stalno udovoljavate i ispunjavate svaku želju doći će samo do prividnog mira i harmonije ali i gubljenje autoriteta što će se svakako smatrati velikom greškom.

Umerenost u kupovini dečijih igračaka:

Sa jednom do dve igracke koja će obuhvatiti svaku značajnu oblast za detetovo odrastanje i spoznaju sveta oko njega budite sigurni da će biti probuđena mašta i kreativnost. Ukoliko krenemo od najmlađih mališana i pružanja zvečke pa zatim i muzičkih igračaka, stižemo do didaktičkih predmeta u kojima deca uče sličnosti i razlike a kasnije i do najraznovrsnijih slagalica kojima će se obradovati nešto starija deca. Prilikom crtanja dolazi do zaokupljanja pažnje deteta , razvijanja njegove grafomotorike, mašte i kreativnosti.